loader
nihan-belgin

Nihan Belgin

İstanbul doğumludur. Sinemaya çok küçük yaşlarda ilgi duymaya başlamıştır. Annesi yönetmen ve babası aktör olduğu için çocukluğu film setlerinde geçmiştir. Dört yaşında eline aldığı kamera ile ‘kısa filmler’ çekmiştir. Yine o yıllarda çocuk oyuncu olarak kamera karşısına geçmiş, reklam filmlerinde seslendirme yapmaya başlamıştır.

Sinemaya ilk profesyonel adımını 2004 yılında; ‘Ayın Karanlık Yüzü’ filminde yönetmen yardımcılığı yaparak atmıştır. Ardından reklam filmlerinde yönetmen yardımcılığı yaptıktan sonra ‘Mavi Gözlü Dev’ filminin yardımcı yönetmeni ve uygulayıcı yapımcısı olmuştur.

Türk – Yunan ortak yapımı belgesel filmlere imza atmıştır. Bunlardan biri 2007 yapımı ‘Orhan Pamuk’ belgeseli, diğeri ise çekimleri 2008 yılında İstanbul / Büyükada’da gerçekleştirilen ‘Çanlar, İplikler ve Mucizeler’ adlı belgesel filmdir.
2008 – 2010 yılları arasında Hayal post-prodüksiyon stüdyolarında film & video kurgusu, ses tasarımı ve dublaj departmanlarında genel koordinatörlük görevini üstlenmiştir.

2010 yılında çektiği ‘Fırça Darbesi’ isimli kısa film yurtiçi ve yurtdışında birçok festivale katılmış, Yunanistan’ın Patras kentinde yapılan Uluslararası Patras Film Festivali’nde ‘İnsan Hakları Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

Çalışmalarını uluslararası standartlarda sürdürmek amacıyla 2011 yılında Kinema Film şirketini kurmuştur.
Kinema Film’in yapımını gerçekleştirdiği ‘Yarım Kalan Mucize’ filminin yapımcılığını, senaristliğini ve başrol oyunculuğunu üstlenmiştir.

Ayrıca, Nihan Belgin; 1991 yılından beri film yapımları üreten Sinevizyon Film’in ortaklarından biridir.© 2015 kinemafilm. Tüm hakları saklıdır.
made with from akbrothers.de