loader
nihan-belgin

Nihan Belgin

Sinemaya ilk profesyonel adımını 2004 yılında “Ayın Karanlık Yüzü” filminde yönetmen yardımcılığı yaparak atmıştır. Bir süre reklam filmlerinde çalışmıştır. Ardından “Mavi Gözlü Dev: Nazım Hikmet” filminin yardımcı yönetmenliğini ve uygulayıcı yapımcılığını yapmıştır.

Türk – Yunan ortak yapımı birçok belgesel filmde uygulayıcı yapımcı olarak yer almıştır. 2008 – 2010 yılları arasında Hayal Post-Prodüksiyon stüdyoları bünyesinde film & video kurgusu, ses tasarımı ve dublaj departmanlarında genel koordinatörlük görevini üstlenmiştir.

2010 yılında çektiği “Fırça Darbesi” isimli kısa film yurtiçi ve yurtdışında birçok festivale katılmış, Uluslararası Patras Film Festivali’nde ‘İnsan Hakları Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

Çalışmalarını uluslararası standartlarda sürdürmek amacıyla 2011 yılında “Kinema Film” şirketini kurmuştur. Kinema Film’in yapımını gerçekleştirdiği “Yarım Kalan Mucize” filminin yapımcılığını, senaristliğini ve başrol oyunculuğunu üstlenmiştir.

Nihan Belgin ayrıca 1991 yılından beri film yapımları üreten Sinevizyon Film’in de ortaklarından biridir.

2016’nın ilk yarısında Sinevizyon Film & Kinema Film işbirliğiyle, TRT için çekilen “Çelo” adlı TV filminin yapımcılığını yapmıştır.

Kinema Film projelerinde yönetmenlik yapmaya ve film projeleri üretmeye devam etmektedir.© 2011-2017 kinemafilm. Tüm hakları saklıdır.
made with from akbrothers.de